Hydroseeding'i Neden Seviyoruz?

Hydroseeding, çok zahmetli ve eski bir yöntem olan elle çim tohumu ekme sürecini çok basitleştirerek, peyzaj sektöründe bir devrim yaratmıştır. Bu yüzden artık eski yöntemlerin külfetine katlanmamıza gerek kalmadı. Geniş alanları yemyeşil çimle kaplamak söz konusu olduğunda, hydroseeding, hem zamandan hem maliyetten tasarruf etmenin yanı sıra, sürdürülebilir bir işlem olma avantajını da beraberinde getiriyor.

Peyzaj sorunlarının çoğunun yanıtı, hydroseeding. İşte nedenleri.

Hydroseeding Nedir?

Hydroseeding, çim tohumu, malç, gübre ve sudan oluşan bir karışımı, yüksek basınçla çıplak araziye püskürtme işlemidir. Erozyon kontrolü amacıyla tohum yerine lif püskürten hydromulching (sulu malçlama) yöntemi ile karıştırılmamalıdır.

Hydroseeding işlemi, işin uzmanları tarafından doğru teknik donanım kullanılarak uygulandığı takdirde hiç de zor olmayan altı basit aşama içerir.

 1. Toprak Analizi - optimum pH 6,5-7 seviyesinde olmalıdır
 2. Yabani Otların ve Taşların Ayıklanması – çıplak toprak, çimin daha eşit bir biçimde yayılmasını sağlar
 3. Toprak Tesviyesi – özellikle eğimli arazilerde, çim karışımının belirlenen alanın dışına çıkmasını engellemek için
 4. Humus Uygulaması – yaklaşık 5 cm.lik bir tabaka, yüzeye eşit olarak dağıtılmalıdır
 5. Hydroseed Makinesinin Hazırlanması – karışımı iyice karıştırmak için, bir “karıştırıcı” kullanılmalıdır
 6. Hydroseeding işlemine başlamak!

Başlangıçta eğimli araziler ve otoyol kenarları gibi erişilmesi zor alanları çimlendirmek için kullanılan bu yöntem, kuru tohumlama ve hazır çim gibi uygulamalara iyi bir alternatif haline gelmiş ve büyük kurumsal projelerden özel bahçelere kadar geniş bir alanda kullanılır olmuştur.

Peki neden Hydroseeding bu kadar yaygın hale gelmiştir? Şimdi ona bir göz atalım!

Hydroseeding Faydaları

Yüksek Kaliteli Sonuçlar

Herhangi bir yöntemi seçerken belirleyici etken, alacağınız sonuçlardır. Hydroseeding işleminin sonucunda, tohumun ve diğer bileşenlerin yüksek basınçla araziye eşit olarak dağılacağından ve yemyeşil çimler elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Hydroseeding işleminin tek amacı çim ekimi değildir. Aynı şekilde kır çiçekleri de ekilerek, aynı pratik sonuçları elde etmenizi sağlayan daha estetik bir görünüm de yaratılabilir.

Hydroseeding, etrafı güzelleştirmekte etkin bir yöntem olmanın yanı sıra, çevre üzerinde olumlu etkileri de olan bir yöntemdir.

Çevre Üzerinde Olumlu Etki

Kısaca özetlemek gerekirse, hydroseeding, bakımsız veya hasar görmüş arazileri yeşillendirmeyi sağlayan, sürdürülebilir bir yöntemdir. Atık gömme sahalarından inşaat alanlarına, yangında tahrip olmuş arazilere kadar pek çok çıplak sahaya uygulanabilen karışım, toprağı canlandırır, florayı ve faunayı yeniler ve bu sevimsiz alanları güzel yeşil alanlara çevirir.

Erozyonu engelleme özelliğinden dolayı, deniz kıyıları, nehir kıyıları ve otoyol kenarları da hydroseeding yönteminden fayda sağlar. Tohumların araziye dengeli bir biçimde dağıtılmasını sağlayan bu yöntem sayesinde, kökler birbirine dolanmadan büyüyerek sağlam bir yapıya kavuşup, eğimli arazilerde toprağın rüzgâr ve yağmur ile akıp gitmesini engeller.

Madenlerde ve havaalanlarında da yönetmelikler, toz ve parçacık kirliliğini azaltmak için hydroseeding yönteminin kullanılmasını tavsiye eder. Üstelik bu, hazır çim kullanmaktan daha ekolojik bir seçenektir, çünkü hazır çim yönteminin kendisi de toz kirliliği yaratır.

Yukarıdakilere ek olarak, karışımın bileşenleri genellikle organiktir ve insanlar, hayvanlar ve çevre açısından zararsızdır.

İklimin ciddi şekilde değişmesiyle beraber, su kıtlığı modern dünyanın en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Hydroseeding bu soruna bile bir çözüm olabilir, çünkü sulu çim tohumu, ağırlığının on katı kadar su tutabilir. Bu da köklerinin karışımın içindeki temel besinleri almasına ve daha hızlı büyümesine yardımcı olur.

Çim tohumunun gübre ve malçla iyice karıştırılmasıyla elde edilen dengeli karışım, aynı zamanda yabani otların da gelişmesini engeller. Yabani otlar doğal çevrenin tamamen olağan bir parçası olmakla birlikte, aslında toprak erozyonuna katkıda bulunur ve inatçı yapılarıyla biyoçeşitliliği olumsuz yönde etkilerler.

Ancak yabani ot gelişimini kontrol altına almanın tek faydası bu değildir.

Siz de sürdürülebilirliğe bizim kadar önem veriyorsanız sürdürülebilir peyzaj ile ilgili sayfamıza göz atabilirsiniz.

Daha Az Bakım

Hydroseeding ile yabani otların büyümesi zorlaştığından, daha baştan, yabani ot temizliğine ayrılacak vakit azalır.

Dahası, hydroseeding işleminin hava sıcaklıklarının düştüğü, yağışın doğal olarak arttığı yaz sonu döneminde uygulanması tavsiye edildiğinden, ilk 4-6 hafta boyunca çok önemli olan sulamayı elle yapma ihtiyacı azalır.

Bu da maliyetten ve enerjiden tasarruf ettirir.

Zaman ve Dolayısıyla Maliyet Verimliliği

Modern hayatın pek çok alanında olduğu gibi, vakit ve nakit, önemli herhangi bir karar veya faaliyet bakımından hayatidir. Peyzaj alanı da buna dahildir.

Karışım yüksek basınçla uygulandığından, hydroseeding yönteminin alternatifleri olan kuru tohum ekimi ve hazır çimle kıyaslandığında bir hayli zaman kazandırır. Bu da çok hızlı bir şekilde kaplanabilen geniş alanlarda önemli bir fark yaratır. İş yükünü azaltarak, bu bölgelerde uygulama ve bakım yapmanın maliyetini düşürür.

Hydroseeding ayrıca en hızlı çim yetiştirme yöntemidir. 1-2 hafta içinde gözle görünür hale gelen çimler, 7-8 hafta içindeyse son hallerine kavuşurlar. Burada hydroseeding işleminin sonuçları, kuru tohum ekiminden veya hazır çimden üstündür, çünkü kuru tohum yönteminde tohumların eşit bir biçimde çıkacağının garantisi yoktur (karışımı bir arada tutan bir maddenin olmamasından dolayı), hazır çimde ise transplantasyon şoku yaşanabileceğinden kökler hastalığa açık hale gelebilir.

Kısacası, hydroseeding yönteminin sonuçları garantilidir, zaman ve para tasarrufu sağlar, hatta çevreye olumlu etkisi vardır. Daha ne olsun?

Hydroseeding Yapmaya Karar Vermeden Önce Bunlara Dikkat Edin

 • Elbette iyi olan her yöntem herkes için değildir. Dolayısıyla, hydroseeding yöntemini kullanmaya karar vermeden, diğer seçeneklerinizi de dikkatle gözden geçirmenizde yarar vardır.

 • Her hydroseed tankı yaklaşık 325m2 alanı kaplar. Sizin projeniz bundan çok daha küçük bir alanı kapsıyorsa, bu belki de sizin için en uygun maliyetli seçenek olmayabilir.

 • Hydroseeding için en uygun zaman, genellikle hava sıcaklıklarının düşüp yağış oranının arttığı yaz sonu, sonbahar başıdır. Yazın ya da kışın ortasında uygulama yapma ihtiyacındaysanız, hydroseeding yöntemi iyi sonuçlar vermeyebilir.

 • Hydroseeding yöntemini, mevcut bir çim alanı iyileştirme amacıyla da kullanabilirsiniz; fakat bu durumda çim parçalı olarak büyüyebileceğinden ve bu da estetik görünümü bozacağından, genel olarak tavsiye edilmez.

 • Hydroseeding projesinin fiyatını belirleyen birden fazla etken vardır ve bu da bir keşif gezisi yapılmaksızın teklif vermeyi zorlaştırır. Zemin hazırlık işlerinden bir kısmını kendiniz yaparak tasarruf sağlayabilirsiniz, ancak hydroseeding uygulamaları bir hayli uzmanlık gerektirdiğinden, vasıflı ve lisanslı üstlenicilerle çalışmayı tercih etmeniz önemlidir.

Karaoğlu Peyzaj Hakkında

Karaoğlu Peyzaj, büyük ölçekli Hydroseeding projelerini uygulamak için gerekli imkânlara, bilgiye, deneyime ve uzmanlığa sahiptir. Müşterilerimizin bütçe ve zaman sınırlamalarını anlıyor ve eldeki imkânlar dahilinde mümkün olan en iyi sonuçları sunmak için canla başla çalışıyoruz.

Daha önce tamamladığımız projeleri görmek için galerimize z atın.

Yasin Otuzoğlu

Yasin Otuzoğlu tarafından yazılmıştır

Yasin Otuzoğlu, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nden Peyzaj Mimarı olarak mezun olmuştur. Karaoğlu Peyzaj A.Ş.'de Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Üyesi'dir. Hollanda know-how'ı ile uluslararası standartlarda süs bitkileri üreten Adaplant A.Ş'nin de kurucusu ve ortağıdır. Birçok sivil toplum kuruluşunda görev alan Yasin Otuzoğlu; geçmişte Türkiye Süs Bitkileri Üreticileri Birliği (SÜSBİR) yönetim kurulu üyeliği ve Ankara Ticaret Odasında meclis üyeliği yapmıştır. Şu anda TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı ve ELCA -Avrupa Peyzaj Müteahhitleri Birliği, Başkan Yardımcılığı görevlerini yapmaktadır.

Ücretsiz Peyzaj İpuçları İster misini?